To, že každý klame je odjakživa známe. Každý raz za čas použije aspoň milú lož, aby nemusel povedať druhému človeku úplnú pravdu. Pravda niekedy skutočne bolí. Vyhľadávače však vedia skutočnú pravdu, ktorá je niekedy priam zarážajúca. Kniha z klávesnice vedca Setha Stephensa-Davidowicza v sebe ukrýva riadnu nálož faktov, ktoré vyhľadávajú tisíce a tisíce ľudí po celom svete. Pravdu už dokonca niekedy nehovoríme ani tým najbližším, iba našim počítačom a smartfónom. To, že vyhľadávače zbierajú všetky údaje je snáď všetkým jasné. Nikdy by vám však nenapadlo, že niekto tieto dáta aj vyhodnocuje.
Opak je pravdou a vedci pracujúci v Googli toho vedia podstatne viac, než by sme chceli, aby vedeli. Kniha Každý klame ukazuje krutú pravdu o tom, čo ľudí naozaj zaujíma. Niekto by si povedal, že veď ľudia najčastejšie vyhľadávajú lacné letenky či najbližšie odchody MHD. Prípadne rôzne pornografické materiály. Autor knihu vytvoril z dát zozbieraných za veľkou mlákou a pravdepodobne Európanom by nezáležalo na takýchto veciach. Avšak, kto vie. Možno jedného dňa víde pokračovanie zamerané na náš kontintent.
Najzarážajúce zistenie pre nás bolo, že z dát sa dokáže predpovedať zvýšenie počtu nelegálnych potratov
Možno si kladiete otázku, ako je to možné. Úplne jednoducho. V roku 2015 sa v USA vyhľadávalo slovné spojenie ,,ako si vyvolať potrat“ až 700 000 krát. Vyhľadávanie slov ,,kliniky uskutočňujúce potraty“ bolo vo výške 3,4 milióna. Z tohto vyplýva, že určité percento uvažovalo nad ,,domácim“ vyvolaním potratu. Ženy vyhľadávali možnosti ako si vyvolať potrat vešiakom, bylinkami či úderom do brucha.
Čo mohlo byť zdrojom týchto vyhľadávaní?
Analytici sa popozerali okolo seba a zistili, že v roku 2011 začal tvrdý zásah štátov proti interrupciám. Až v 8 z 10 štátov s najvyššou mierou vyhľadávaní o samostatne vyvolaných potratoch mali k potratom nepriateľský, ba dokonca nevraživý postoj. Takto to môže dopadnúť, keď sa krajina stará do niečoho, čo bolo vždy, bohužiaľ, prirodzené. Ak sa zakážu bezpečné spôsoby potratov, ženy začnú vyhľadávať alternatívne spôsoby, ktoré ich môžu poznačiť v oveľa vyššej miere. Toto a podstatne viac zaujímavých informácií podložených dátami môžete nájsť v knihe Každý klame.
Aký je náš dojem z tejto knihy?
Úprimne? Zvláštny. Kniha je písaná pútavým spôsobom, nachádza sa v nej niekoľko grafov a tabuliek pre lepšiu predstavu jednotlivých informácií, avšak kvôli tomu, že sú to dáta zozbierané viacmenej len zo Spojených štátov Amerických, nás osobne niektoré veci ani neprekvapili. Vedeli ste o tom, že rodičia dievčatiek v USA vyhľadávajú viac to, či je ich dievčatko dostatočne pekné, než aby ich zaujímali ich študijné výsledky? Nás osobne by ani len nenapadlo takúto vec vyhľadávať na internete. Ale taký je svet.
V tejto knihe nájdete veľkú dávku dát. Preto, ak nemáte radi pravdu podloženú číslami, ani si ju nekupujte. Informácie sú totiž podrobne vysvetlené a prepojené s niektorými faktami, že pri čítaní sa občas zamyslíte nad tým, čo ste naposledy zadávali do Googlu. Pri čítaní sme sa niekoľkokrát pozastavili nad tým, ako veľmi veria ľudia internetu. Vďaka tejto možnosti vyhľadávame rôzne informácie, ktoré by nám ani nenapadlo opýtať sa našich známych. Ochotne sa tak priznávame s pravdou vyhľadávaču, ktorý nás pozná dokonalejšie, než partner. A veru, vyhľadávače toho vedia veľmi veľa o tom, čo robiť, ak vás partner odmieta.
Ak máte o knihu Každý klame záujem, pozrite si ju napríklad na Martinuse. Chceli by ste si prečítať inú knihu, no neviete ktorú? Vyskúšajte Prečo spíme.
Foto: Unsplash, osobný archív