Esenciálne oleje sa stali jednými z najpoužívanejších prostriedkov v starostlivosti o telo. Okrem vdychovania vône z difuzéra ich mnohí pridávajú aj do kúpeľov a masáží, aby naplno využili ich relaxačnú vôňu.
Esenciálne oleje sú rastlinné extrakty vyrobené naparovaním alebo lisovaním rôznych častí rastlín akými sú kvety, kôra a listy. Niekoľko výskumov dokonca potvrdzuje ich účinky podporujúce liečbu. Esenciálne oleje ponúkajú mnoho výhod – majú antimikrobiálne a antibiotické vlastnosti a môžu pomôcť poraziť stres či dokonca liečiť depresiu.
Ako funguje aromaterapia?
Esenciálne oleje sú rýchlo absorbované pachovými receptormi spojenými s limbickým systémom, ktorý riadi srdcovú frekvenciu, krvný tlak, dýchanie a stres. Esencia každej rastliny má iné chemické zloženie, ktoré ovplyvňuje jej vôňu, absorpciu a účinok. Pri aromaterapii však lekári dvíhajú varovný prst, pretože doposiaľ neprebehol dostatok medicínskych štúdií, ktoré by potvrdzovali jej liečivé účinky. Ak chcete využívať účinky aromaterapie, mali by ste vždy postupovať podľa návodu a nepresahovať odporúčané množstvo.
Aké sú ich zdravotné benefity?
Esenciálne oleje môžu pomôcť znížiť úzkosť
Ukázalo sa, že niekoľko esenciálnych olejov, ako je pomaranč a levanduľa, pomáhajú ľuďom byť o niečo menej úzkostliví. Niektoré výskumy však zistili, že tieto benefity sa prejavia iba pri masáži.
Esenciálne oleje môžu zmierniť bolesti hlavy
Niektoré menšie štúdie zistili, že ľudia hlásili menšiu bolesť hlavy po tom, čo si na kožu aplikovali mätový a levanduľový esenciálny olej. Jedna štúdia dokonca zistila, že medzi používaním mätového oleja na zníženie bolesti a užívaním acetaminofénu nebol významný rozdiel.
Esenciálne oleje vám dodajú energiu
Káva je síce skvelá, ale aj pár kvapiek mäty piepornej vám môže pomôcť stimulovať vašu energiu. Jedna malá štúdia zistila, že muži, ktorí používali mätový olej, boli schopní podávať lepšie výkony v posilňovni ako tí, ktorí ho nepoužívali. Táto štúdia však nebola doposiaľ vykonaná aj na ženách.
Týchto 5 esenciálnych olejov vám odporúčame využívať pri aromaterapii
Levanduľový olej
Ak trpíte nespavosťou, vyskúšajte levanduľový olej pre lepší spánok a je najlepší na relaxáciu. Levanduľa vám môže pomôcť lepšie spať a prebúdzať sa so sviežejším pocitom. Podľa National Sleep Foundation sa ukázalo, že levanduľa znižuje úzkosť, takže vaše nepoddajné nočné myšlienky drží na uzde a dopraje vám pokojný spánok. Levanduľa je takisto spojená s nižším krvným tlakom, srdcovou frekvenciou a teplotou pokožky.
Mentolový olej
Opakom levanduľového oleja je mentolový olej, ktorý je ideálny na prebudenie. Výskum ukazuje, že dýchanie mentolového oleja môže spôsobiť, že sa ľudia budú cítiť ostražitejšie a pravidelným používaním sa môže zlepšiť ich pamäť.
Pomarančový olej
Pomarančový olej znižuje úzkosť. Štúdia zistila, že ženy, ktoré si k nemu privoňali počas pôrodu sa cítili menej úzkostlivo. Pomarančový olej dokonca zmierňuje PTSD (postraumatickú stresovú poruchu).
Škoricový olej
Škoricový olej je ideálny na zvýšenie sústredenia. Efektívne narúša oblasť mozgu, ktorá riadi bdelosť a dokonca výskum na vodičoch zistil, že po vdýchnutí škoricovej vône boli viac sústredení a menej znepokojení. Ako bonus škoricový olej zvyšuje koncentráciu a znižuje frustráciu.
Eukalyptový olej
Eukalyptový olej sa najčastejšie používa na zastavenie smrkania. Najmä v jesennom období je vhodné mať ho vždy v dostatočnom množstve. Eukalyptový olej reaguje so sliznicami a redukuje hlien. Tento olej je však príliš silný a pri použití v difuzéri vám postačí 1-2 kvapky.
Ak sa venujete aromaterapii, týchto TOP 5 esenciálnych olejov musíte mať vždy po ruke. Každý jeden z nich sa odporúča na rôzne problémy, s ktorými sa ľudia počas svojho bežného života stretávajú. Ak nechcete na svoje zdravotné potiaže využívať tabletky, určite si niektoré z nich zadovážte. Pri náročnejších zdravotných problémoch vždy najskôr kontaktujte lekára a až potom zvoľte esenciálne oleje.
Foto: Pexels.com